zor zamanlarınızda

her zaman yanınızda

Merhaba sevgili dostlar

dal darı tarlası

dal darı serüvenimiz başladı

Söze biraz kendimden bahsederek başlamak istiyorum. 1970 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Denizli’de tamamladım. Konya Selçuk üniversitesi M.Y. Okulu inşaat bölümünü bitirdim. 15 yıl boyunca Alanya’da muhabbet kuşu, kanarya, sultan ve sevda papağanı, finch türleri yetiştirdim. Dolayısı ile her türlü kuş yemi çeşitlerini kullandım. İlk kuş üretimine başladığım zamanlarda acemilik zamanı diyelim. Aldığım kuş yemlerine dikkat etmiyordum, oradan buradan uygun fiyatlı yemler alıyordum. Kuşlarım ishal mantar gibi değişik hastalıklara yakalanıyordu. Sonra bu hastalık sebeplerini araştırmaya başladım. Doğru bilgiye ulaşmak için her türlü kaynaktan faydalandım. Kuşların sağlığında en önemli faktörün gıda ve temizlik olduğunu öğrendim.

Marka Tescil Belgemiz

Yurtdışından gelen dal darılar sorunlu olduğunu gördüm ve neden bizim ülkemizde de dal darı üretilmesin diye düşündüm. Araştırmalarım neticesinde Türkiye’de de üretenler olduğunu öğrendim ancak hiç kimse doğru bir ekim yapmıyordu çünkü çıkan ürünler yurtdışından gelen dal darılar gibi olmuyordu. Bunları araştırarak ve deneyerek dal darı üretimi yöntemlerini öğrendim.

Temiz yeme ulaşmak için araştırmalar yaptım ve de doğru yerden kuş yemi almaya başladım. Kuşlarıma ilaç vermek yerine, sorunu kaynağından halletmeyi tercih ettim, elbette kullandığım yemler piyasadaki yemlere göre biraz daha pahalı oluyordu ama ilaca vereceğim paradan daha önemli değildi. Hem ilaçlar pahalı, hem 25 gramlık dostlarımızın karaciğerleri için daha zaralıydı. Kendime bir söz verdim, kuşlarıma yedirmeyeceğim bir ürünü asla satmam dedim. Daha sonra bazı insanların şikayet etmeleri sebebiyle 3 defa üretimhanemin yerini değiştirmek zorunda kaldım, kuş yetiştirenler taşınmanın ne demek olduğunu iyi bilir. Bundan sonra bu çok sevdiğim hobiye son verme kararı aldım. Ama camiadan kopamadım. Kuş yetiştirmediğim halde yarışmalara katıldım buralarda güzel dostluklar kazandım. Bunlardan biri de çok sevdiğim ve değer verdiğim Günay Dönmez oldu. Günay’ın beni ikna etmesi (acayip gaza getiriyor) ile ilk dal darı denememizi 2015 nisan ayında Denizli’nin güzel Tavas ilçesinde başladık .Tabiki tarımdan hiç anlamadığım için çok büyük hayallerle başladığım dal darı üretimi hüsranla sonuçlandı. Ama Günay’ın moral ve gazı ile ikinci senede ekim yaptım sonuç yine hüsran ancak 2 senede güzel tecrübe kazandım ve tarımı öğrenmeye başladım. Derken üçüncü senede biraz birşeyler başarmaya başladık ve olacağına inancım artmaya başladı. Şimdi dördüncü denemedeyim ve artık başardım diyebiliyorum. Dile kolay tam dört yıl inatla maddi manevi emek vererek şuanki ürünleri üretmeyi başardık. Şu anda 70.000 metrekare alanda dal darı üretimi yapmaktayım inşallah her sene üretimi artırmak için çalışmalara devam ediyorum. Amacım üretici arkadaşların taze ve sağlıklı ürünlere ulaşmasını sağlamak. Depolarda beklemiş mantarlaşmış, hangi yıl üretildiği belli olmayan, hangi şartlarda depolandığı belirsiz ürünler yerine, amacım sağlıklı ve taze ürünleri sizlere ulaştırmak.

Saygılarımla.

Ahmet Alper GÜNER

dal darı tarlası foto albümü

Ürünleri İncelemeyi Unutmayın !