dal darı üretimi

Birleşmiş Milletler Gıda Ve Tarım Örgütü FAO 2023’ü Uluslararası Dal Darı Yılı ilan etti. FAO, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in ilk uzman kuruluşudur. 16 Ekim 1945 tarihinde Kanada’da kurulan örgüte, ülkemiz 6 Nisan 1948 tarihinde üye olmuştur.

FAO‘nun Türkiye ile işbirliği öncelikli konulardan biri, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalığın artırılması üzerinde odaklı.

FAO: Dal darı, minimum girdi maliyetleri ile kurak topraklarda yetişebilir ve iklim değişikliklerine karşı dayanıklı bir bitkidir. Bu nedenle, ülkelerin kendi kendine yeterliliği artırması ve ithal tahıllara bağımlılığın azaltması için ideal bir çözümdür. #IYM2023, darıların beslenme ve sağlık yararları ile olumsuz ve değişen iklim koşullarında ekime uygunluğu konusunda farkındalık yaratmak ve politikaya dikkat çekmek için bir fırsat olacaktır. Ayrıca darıların sürdürülebilir üretimini teşvik ederken, bunların üreticiler ve tüketiciler için yeni sürdürülebilir pazar fırsatları sağlama potansiyellerini de vurgulandı.

ULUSLARARASI DAL DARI YILI 2023

FAO Türkiye ile İstişare Toplantımız

DalDarı.Net olarak 29.03.2023 tarihinde bu bağlamda FAO TÜRKİYE yetkilileri Fazıl ve Veysel bey ile Antalya FAO Seminerinde bir araya geldik. Toplantıda dal darı’nın insan gıdası olarak tüketimi konuları ele alındı. Bunun yanı sıra Türkiye’de önde gelen dal darı üreticisi olarak konu ile ilgili fikirlerimizi beyan ettik. Toplantının olumlu geçmesi bir üretici olarak bizleri çok mutlu etti.

Gıda Sektörüne Dal Darı Sunmak İçin 6 Neden

FAO, sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı bir çevreye katkıda bulunabilecek uygun fiyatlı gıdalar olarak darıların büyük potansiyelini ortaya çıkarmak için ortaklarla işbirliği yapıyor. Miras açısından zengin ve potansiyel dolu olan dal darı, sürdürülebilir, besleyici ve değeri düşük bir gıda kaynağıdır. İlk evcilleştirilmiş bitkilerden biriydi, ancak darı son yıllarda diğer tahılların gölgesinde kaldı. 

FAO, bu mahsulün pazarlarımızda ve sofralarımızda yeniden ortaya çıkmasının çok yönlü nedenlerini herkesin yeniden keşfetmesine yardımcı olmak için bu yıl Uluslararası Darı Yılı’nı kutluyor.
@FAO/Jeanette Van Acker

Dal darı, diğerlerinin yanı sıra foxtail, barnyard ve foniopaddy gibi çeşitli küçük taneli, kuru tahıl gruplarını kapsar. Tam tahıllar gibi darı da iyi bir temel besin kaynağıdır. Darı öncelikle Asya ve Afrika’da yetiştirilir, Hindistan en büyük üreticidir ve onu Nijerya, Nijer ve Çin izlemektedir. Evcilleştirilen ilk bitkiler arasındaydılar ve halen Sahra Altı Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde geleneksel temel mahsul olarak üretiliyor. Kökleri eski kültürlere ve atalara ait geleneklere dayanan bu ürünler, zorlu yetiştirme koşullarında uzun süre hayatta kaldı. İklim direnci ve uyarlana bilirliği, gıda güvenliğini güçlendirmek ve ekonomik büyümeyi desteklemek için fırsatlar sunuyor. İşte darıların dikkatimizi çekmeyi ve sofralarımızda yer almayı hak etmesinin altı temel nedeni:

1. Başka tahıllar yoksa, Dal Darı var.

İklim acil durumları ve tükenen doğal kaynaklar arasında yeterli ve sağlıklı gıdaya ihtiyaç duyan, sürekli büyüyen bir küresel nüfus var. Darı çözümün bir parçası olabilir. Bu tahıllar, zorlu iklim koşullarında hayatta kalabilir ve gıda kıtlığına çözüm sunar. Kurak mevsimlerde hasat edilebilecek tek mahsul oldukları için darı, gıda güvensizliğine karşı savunmasız olan nüfuslar için hayati bir gıda kaynağı olabilir.

2. Darı sağlıklı bir diyete katkıda bulunabilir.

Dal darı: antioksidanlar, mineraller ve protein sağlar. Tam tahıllar gibi, her darı çeşidi de bağırsak fonksiyonunu, kan şekerini ve lipitleri düzenlemede rol oynayan farklı tür ve miktarlarda lif sunar. Ayrıca, düşük glisemik indeksli darı glütensizdir ve bu da onları çölyak hastalığı veya glüten intoleransı, yüksek kan şekeri veya şeker hastalığı olanlar için harika bir gıda seçeneği haline getirir. Ayrıca uygun maliyetli bir demir kaynağı olabilirler. Diyetimize darı dahil etmek, küresel pazardaki olağan rafine tahıllara besleyici ve sağlıklı alternatifler sağlayabilir.

3. Dal darı iklime dayanıklıdır.

Darı kuraklığa dayanıklı, mahsul hastalık ve zararlılarına karşı toleranslı olup, olumsuz iklim koşullarında hayatta kalmalarını sağlar. Darı minimum girdi ve bakımla yetiştirilebildiği ve iklim şoklarına uyum sağlayabildiği için, darı üretiminin genişletilmesi yerel tarımsal gıda sistemlerini daha verimli, dirençli ve kapsayıcı hale getirebilir. Darıların fakir, bozulmuş topraklarda yetişme yeteneği, kurak alanlarda arazi örtüsü sağlayarak toprak bozulmasını azaltabilir ve biyoçeşitliliği destekleyebilir.

4. Dal Darı Üretimi ve Avantajları

Darı, küçük ölçekli çiftçiler için umut verici geçim fırsatları sunuyor. Diğer tahıllar yaygınlaştıkça, beslenme tercihleri değişti ve darı üretimi ve talebinde düşüşe neden oldu. Darı, küresel ticarete daha fazla çeşitlilik katarak piyasaları daha esnek hale getirebilir. Yeterince kullanılmayan bu mahsullerin tüketimini ve üretimini teşvik ederek, darının pazar payını yeniden kazanmasına yardımcı olabilir ve küçük ölçekli çiftçiler için ek fırsatlar yaratabiliriz.

5. Darı ticareti, küresel gıda sisteminin çeşitliliğini artırabilir.

Şu anda darı, küresel tahıl ticaretinin yüzde üçünden daha azını oluşturuyor. Tahıl gıda pazarını ani şoklar etkilediğinde, darı tipik olarak ticareti yapılan tahıllara değerli bir alternatif sağlayabilir. Bu eklenen çeşitlilik, küresel ticaret pazarlarının dayanıklılığını artırabilir ve diğer tahıllara olan bağımlılığımızı azaltabilir.

6. Dal Darı birçok yenilikçi şekilde kullanılabilir.

Darıların genetik çeşitliliği, terapötikler ve farmasötikler gibi alanlarda darıların çok çeşitli ve yenilikçi uygulamalarına katkıda bulunur. Yenilikçi bir şekilde kullanılan darı, bölgesel ve uluslararası ticaret için daha da büyük pazar fırsatları sunar.

dal darı üretimi