Dal Darı NET İzmir Dal Darı Çalıştay Etkinliğine Katıldı

izmir dal darı etkinliği

2023 yılı, Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Darı Yılı olarak ilan edilmişti ve Dal Darı NET ailesi olarak bizler de bu toplantıya katılmıştık. Bu kapsamda, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile İzmir Ticaret Borsası iş birliğinde Alaçatı Deneyim Noktası’nda düzenlenen “İzmir Dal Darı Etkinliği” gerçekleşti.

Bu etkinlik, dal darının beslenme ve insan sağlığına olan olumlu etkileri, gıda güvenliği ve iklim değişikliklerine bağlı üretim potansiyeli bakımından büyük bir öneme sahip olduğu vurgulandı.

FAO’nun Türkiye ile işbirliği öncelikli konulardan biri, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalığın artırılması üzerinde odaklı. Dal Darı NET Türkiye’de öncü dal darı üreticisi olarak bizler de bu ilkeler çerçevesinde hareket etmekte ve desteklemekteyiz. Bu etkinlikten edindiğimiz izlenim ve bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz. FAO Türkiye bize vermiş oldukları desteklerden dolayı çok teşekkür ederiz.

Dal Darı Önemine Dikkat Çekildi

Etkinlikteki konuşmalarda, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı’nın vurguladığı gibi; küresel ısınma, nüfus artışı ve gıda israfı gibi zorluklarla başa çıkmada dal darının ne kadar kritik bir rol oynayabileceği üzerinde duruldu. Ayrıca, toplumun kar hedefli üretim yaklaşımının ötesinde ihtiyaç odaklı üretime yönelmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Maraşlı, darının su kıtlığı yaşanan bölgelerde alternatif bir tarım ürünü olarak kullanılabileceğini belirtti.

dal darı önemi
Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı

Kaymakam Mehmet Maraşlı, “Günümüzde dünya genelinde 800 milyon insanın açlık çektiği ve ürünlerin israf edildiği bir ortamda, özellikle küresel ısınmanın ürün yetiştirmedeki zorlukları ele alındığında, darının ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu burada anlatılanlardan görmek beni memnun ediyor. İnsanoğlunun ürettiği ürünlerin fayda ve gelir açısından her zaman öncelikli olması, ürünlerin yok olmasına neden olmaktadır. Aslında toplumun ihtiyaç duyduğu şeyin etrafında bir araya gelmesi gerekiyor. Ürünleri üretirken sadece kar amacı güdülmemesi gerekiyor. Bence bu konuda darının önemi ortaya çıkarılarak, kar ve toplum ihtiyacı arasındaki dengeyi tartışmak önemli. Darının, suyun azaldığı bölgelerde denenebileceğine ve dünyaya faydalı olabileceğine inanıyorum.”

dal darı toplantısı
Doç. Dr. Seda Genç

Gastronomide Dal Darı Serüveni Başlıyor

Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, darının gastronomik serüvenini detaylı bir şekilde inceledi. Genç, darının tarihsel evrimi, mutfak kültürümüzdeki özel yeri ve gastronomik değeri üzerinde özel bir vurgu yaptı.

Dal Darı ve Sağlıklı Beslenme

Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, dal darının beslenme piramidindeki konumunu ve kritik önemini öne çıkardı. Koçak, dal darının besleyici değerleri, sağlık üzerindeki olumlu etkileri ve diyet listelerindeki doğru yerleşimi hakkında bilgiler paylaştı.

dal darı diyeti
Beslenme Uzmanı Dilara Koçak
dal darı
FAO temsilcisi Veysel Dönderalp (sağ)

FAO ve Dal Darı

FAO temsilcisi Veysel Dönderalp, etkinlik sırasında dal darıyla ilgili yürütülen uluslararası çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. Dönderalp, dal darının gıda güvenliği açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, FAO‘nun bu alandaki çabalarını detaylandırdı.

Dal Darı Üretimi ve Kullanım Alanları

Alper ve Neriman Güner, aile çiftçiliği bakış açısından dal darı üretimi ve kullanım alanları konusundaki deneyimlerini paylaştılar. Dal darının tarımsal avantajları, üretim süreçleri ve pazarlama stratejileri hakkında çok önemli bilgi verdiler.

dal darı ekimi
Alper Güner & Neriman Güner

Dal Darı Çiftçiliği, İşte Onların Hikayesi

Ahmet Alper Güner & Neriman Güner

“Bu glütensiz besleyici gıdayı üreterek darılara değer katıyor ve Türkiye’de yeni girişimcilik ve istihdam fırsatları yaratabiliriz.”

Ahmet Alper Güner’in, Denizli’nin batısında bulunan tarlasında yetişen sağlıklı dal darılarını incelediğini izlerken, pek çok kişi sadece yedi yıl önce üretime başladığını düşünmezdi. Aslında hiç kimse, onu buraya getiren sıra dışı yolculuğu hayal edemezdi.

“Tarım benim ana mesleğim değildi,” şu anda 50’li yaşlarında olan Ahmet açıklıyor. “Yıllar önce hobi olarak egzotik kafes kuşları beslemeye başladım. Ancak bir süre sonra yurtdışından satın aldığım yemlerin kuşlarımı hasta ettiğini fark ettim.” Birçok sevdiği kuşunu kaybettikten sonra, daha hijyenik ve besleyici dal darıya ihtiyaçları olduğunu fark etti. Kısa sürede inşaat teknikeri kendi dal darısını üretmeye başlamıştı.

O dönemde Türkiye’de dal darı yeterince bilinmiyor ve geniş ölçüde üretilmiyordu, üretilen az miktar ise hayvan yemi olarak kullanılıyordu. Ancak son zamanlarda, özellikle glüten içermeyen ve besleyici seçenek arayan çölyak hastaları için dal darı unu insan gıdası olarak daha oldukça fazla ilgi çekmeye başladı.

dal darı tarlası

Ve işte tam bu noktada, eşi Neriman Güner, kendi alanını buldu. Dal darı ile yapılan yeni tarifleri büyük bir hevesle keşfeden bir usta aşçı olan Neriman, darıları insanların günlük diyetine entegre etme potansiyeli konusunda giderek daha meraklı hale geldi. Kendi dal darılarını kullanarak yeni yemekler denemeye başladı.

Ev tipi değirmenlerini dal darı unu ve dal darı bulguru yapmak için kullandıklarını belirterek, “normalde buğdayla yaptığımız gibi”, dal darı ekmeği ve dal darı pilavı pişirerek büyük bir başarı elde ettiler. “Ayrıca, Türkiye’de popüler olan sütlaç tatlısı ve irmik tatlısı gibi buğday yerine darı kullanarak hazırladık. Bu da çok lezzetliydi.”

”Bugün, damla sulama ve hassas gübreleme teknikleri gibi iklim dostu uygulamalar kullanarak birlikte tarım yapıyor ve bu sayede verimleri hektar başına yaklaşık bir tondan hektar başına 8 tona çıktı”. Güner ailesi ayrıca dal darı ürünlerini sattıkları başarılı bir e-ticaret sitesi de işletiyor ve ihracat işi kurmaya çalışıyor.

Neriman:, “Bu glütensiz besleyici gıdayı üreterek ve dal darıya değer katarak Türkiye’de yeni girişimcilik ve istihdam fırsatları yaratabiliriz” diyor. “Ve bu, kırsal kesimdeki hanelerin geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.”

Dal Darı ve Geleceğe Dönük Vizyon

Etkinliğin sona erdiği anlarda, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü ve FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, mısır konusunda gelecekteki planlarını, vizyonlarını ve beklentilerini paylaştılar.

Tüm bu nedenlerle, 2023 Uluslararası Dal Darı Yılı, dal darının gıda güvenliği, beslenme, iklim değişiklikleri ve sürdürülebilir tarım bağlamındaki kritik rolünü vurgulamak için değerli bir platform sunmuştur. Gerçekleştirilen etkinlikler ve yürütülen çalışmalar, dal darının küresel düzeydeki potansiyelini herkesin görmesini hedeflemektedir.